עורך דין משנה סלטון - פלילי וצווארון לבן

מאמרים

סגירת תיקים פליליים לקטינים

סגירת תיקים פליליים לקטינים

האינטרס הציבורי וטובת הציבור מחייבים הושטת יד לקטין שהסתבך בפלילים במשטרה שישוב לתפקוד סביר ונאות והשתלבות בחברה כאזרח נורמטיבי מן השורה.

לפיכך, קטינים ובני נוער שביצעו עבירות פליליות פעוטות ערך יחסית, יכולים, בהתאם לנסיבות, לזכות לפריבילגיה של סגירת התיק הפלילי שנפתח נגדם או לביטול כתב האישום שכבר הוגש בעניינם.

הרשות החוקרת או הרשות התובעת אשר דנות בבקשה לסגירת תיק פלילי או ביטול כתב אישום, שוקלות שיקולים רבים ושונים וכאשר מדובר בקטינים – ישנם שיקולים מיוחדים הנלקחים בחשבון. יצוין כי כל בקשה נבחנת בהקשר לנסיבות הספציפיות והאישיות של הקטין.

להלן מס' דוגמאות לשיקולים העיקריים שנשקלים בעניינם של קטינים

גיל הקטין

ככל שהקטין צעיר יותר כך תיטה הכף לטובת סגירת התיק או ביטול כתב האישום, וזאת גם אם המדובר בעבירה חמורה שבוצעה בנסיבות מחמירות. בהתאם לכך, ככל שמדובר בקטין שגילו מתקרב לגיל 18 כך פוחתת השפעת הגיל גם אם חומרת העבירה פחותה.

נסיבות אישיות והשפעת ההליך הפלילי על הקטין ונסיבות אישיות

ירידה בלימודים, נדודי שינה, התפרצויות בכי וכו' הן נסיבות אשר עשויות להילקח בחשבון במסגרת השיקולים לסגירת התיק או ביטול כתב האישום. נסיבות אחרות שעשויות להילקח בחשבון הן  מקרים בהם מדובר בקטין בעל תפקוד חיוב ותקין שנמצא במסגרת לימודית וסביבה ראויה.

עבר פלילי וחומרת העבירה

ישנה נטייה כללית לסגור תיק כאשר המדובר בקטין ללא עבר פלילי אשר הודה בביצוע העבירה והתחרט על מעשיו.
מאידך, כאשר מדובר בקטין שכבר הסתבך בעברו בפלילים ולא מודה בביצוע העבירה –  אינם מודים בביצוע העבירה – קיים אינטרס ציבורי מובהק להעמדתו לדין גם לשם גילוי האמת ועשיית הצדק.

חוות דעתו של  שירות המבחן

במרבית המקרים משלבת המשטרה את שירות המבחן עוד בשלב חקירת הקטין. המעורבות המוקדמת של שירות המבחן מאפשרת למשטרה לקבל מידע אודות מצבו הנפשי של הקטין נוכח חקירתו. חוות דעת הממליצה לסגור את התיק הפלילי שנפתח לקטין מהווה פקטור משמעותי במכלול השיקולים לסגירת התיק או לביטול כתב האישום.

עיכוב ההליכים

קטין רשאי לפנות ליועמ"ש בבקשה לעכב את ההליכים הפליליים נגדו וזכות זו קמה רק עם הגשת כתב האישום.

לסיכום

סגירת תיק או ביטול כתב אישום בעניינם של קטינים מצריך טיפול משפטי מקצועי ולפיכך מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום עבירות הנוער בהקדם האפשרי.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן